SAKARYA SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-10-2021 16:51   Güncelleme : 18-10-2021 17:06

DAS Derneği yeni yönetimi belli oldu

DAS Derneği yeni yönetimi belli oldu

Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon Derneği olağan genel kurul toplantısı geçtiğimiz Cumartesi günü (16 Ekim 2021  tarihinde) gerçekleştirildi. Genel kurulda yeni yönetim kurulu belirlendi. İşte dernek hakkındaki bilgiler ve yeni yönetim kurulu: 

DEZENFEKSİYON ANTİSEPSİ STERİLİZASYON ( DAS) DERNEĞİ

Türkiye’nin sağlıksektöründe önemli bir ihtiyacını gidermek için 2004 yılında kurulan Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon Derneği, kurulduğu günden günümüze kadar düzenlemiş olduğu kongrelerle, sempozyumlarla, bölgesel toplantılar ve SağlıkBakanlığı onaylı sertifikalı eğitim programı DAS okullarıyla tüm sağlık çalışanlarının dezenfeksiyon, antisepsivesterilizasyon konularında uluslararası standartlarda bilgi ve beceri sahibi olmasını sağlamıştır.

Sağlık kurumlarında merkezi sterilizasyon ünitesi, ameliyathane, enfeksiyon kontrolü gibi alanlarda çalışan yönetici ve personel konumunda bulunan kişileri güncel bilgilerle donatarak sağlıkta kalite için adeta ışık tutmuş ve sağlık çalışanlarının takdir ve beğenisini kazanarak yolgösterici hüviyetini çok değerli uzman hocaları sürdürmüştür. Hedefinden ayrılmadan sürdürmeye de devam etmektedir.

Sahadaki uygulayıcılara rehber olacak yönlendirecek Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon Rehberi yayınlamıştır. Ülkemizde bir standardizasyonun oluşturulması ve sağlık çalışanlarının sahada farklı uygulamalardan dolayı yaşamış oldukları sıkıntıların en aza indirgenmesi için öncelikle uluslararası standartlarla ve Türkiye şartlarıyla uyumlu,  kanıta dayalı ve kolay uygulanabilir yöntemlerin “DAS Rehber” içinde yeralmasıdır.

Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Verimlilik, Kalite ve Akreditasyon Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan Sağlıkta Kalite Standartları içerisinde de yeralan bu kanıta dayalı uygulamalar sayesinde “DAS Rehber”, ülkemizi sağlıkta kalite anlamında biradım daha ileriye taşımaya katkı sağlayacaktır.

DAS Derneği 2012 yılından bu yana  World Federation for Hospital Sterilisation Sciences (WFHSS) üyesiolup, WFHSS çalışmalarında aktif görev almaktadır.

Dernek amaçları doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir. Derneğin olağan genel kurul toplantısı geçtiğimiz cumartesi 16 Ekim2021  tarihinde gerçekleşmiş yeni yönetim kurulu belirlendi.

2021 -2024 yılları arasında hizmet verecek olan DAS Derneği yönetim kurulunda

Başkan Prof. Dr. Duygu Perçin Renders

Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aziz Öğütlü

Genel sekreter Hemşire Dilek Zenciroğlu

Sayman Sağlık Memuru  Mustafa Ayta

Üye  Prof. Dr. Bülent Gürler

Üye Prof. Dr. Mehmet Ali Özinel

Üye Hemşire Kader Tiryaki  görev aldı.