SİYASET
Giriş Tarihi : 30-12-2019 22:26   Güncelleme : 30-12-2019 22:33

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cem Uzan’ın oyunun etkisi olur mu?"

Cem Küçük, son köşe yazısında Sakaryalı Cem Uzan'ı kaleme aldı. Küçük, o yazıya "Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cem Uzan’ın oyunun etkisi olur mu?" başlığını attı. İşte Türkiye Gazetesi köşe yazarı Cem Küçük'ün dikkat çeken o yazısı:

"Cem Uzan ilginç bir kişilik. 1990’larda Türk jet sosyete ve iş dünyasında fırtına gibi esti. Sonra Genç Parti’yi kurdu. Yüzde 7’lik bir oy aldı. Doğru Yol’un yüzde 9’da, MHP’nin 8 küsurlarda kalması Genç Parti yüzündendir. 

AK Parti’nin tek başına iktidar olmasının sebebi Cem Uzan’dı. Sonra elektrik şirketlerine el kondu ve Cem Uzan yurt dışına gitti. Gitmese belki çoktan cezaevinden çıkmış olurdu. 

Öte yandan Cem Uzan akla ziyan yorumlar da yapıyor. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e FETÖ’cü diyor, başına gelenleri Ali Babacan ve Abdüllatif Şener’e bağlıyor. 

Peki bugünkü denklemde Cem Uzan’ın partisi şu an iş yapar mi? Engin Ardıç’ın geçenlerde yazdığı gibi: “Diyelim ki Cem Uzan Türkiye'ye döndü, diyelim ki cezası kaldırıldı, yeniden yargılandı ve beraat etti. Karşısında 2002 yılından çok farklı bir Türkiye bulacaktır.”

Doğru demiş Engin Ardıç ama bir şey dava var. Geçen hafta Genar Başkanı İhsan Aktaş’a şöyle bir soru soruldu:

“Yeni aktör olarak kimler gelebilir? Cem Uzan'dan bahsediliyor, Davutoğlu, Babacan gibi isimler geçiyor.

AK Parti ilk kurulduğu zaman, askerler yok edecekler söylemi vardı. O yüzden o dönemde 100 tane kurucu aktör vardı. Suriye'de erken kalkan darbe yapar derlerdi ya, Türkiye'de de bir dönem sabah erken kalkan başbakanlık rüyası kuruyordu. Çünkü Ergenekon vardı, vesayet vardı. Ama AK Parti buna fırsat vermedi. Şu an herkes sahaya çıkabilir. AK Parti ve CHP yanında ancak küçük oylar alabilirler.

Zenginliktir, sahaya çıkabilen çıksın. Cem Uzan Batı Trakya oyları ile CHP'yi etkileyebilir. Genç Parti çıktığı zaman daha steril milliyetçi bir grubu arkasına aldı. Biraz da göçmen kesimi vardı. Ama şu an hiçbir partiye cömert bir ekmek gözükmüyor.”

Aktaş haklı, Cem Uzan, Batı Trakya’da belirleyici olabilir. Yeni sistemde 1 oy bile önemli. Tarihin ironisi deyin ama Cem Uzan’ın partisinin oyunun bile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde etkisi var."

Türkiye Gazetesi

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA