Advert

Advert

Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 15-03-2021 14:14   Güncelleme : 15-03-2021 14:23

Coşkun: İşlerimi toparlayabilmem için dışarıda olmam lazım

Coşkun: İşlerimi toparlayabilmem için dışarıda olmam lazım

Fabrika sahibi tutuklu sanık Yaşar Coşkun, mahkemedeki savunmasında, fabrikada iş cinayeti yaşanmadığını, fabrikalarına sabotaj düzenlendiğini öne sürdü. 

Yaşar Coşkun, bugün yeniden görülen, Hendek'teki havai fişek fabrikası patlama davasının ikinci  duruşmasında şunları kaydetti:

“Biz yaklaşık 50 yıllık bir aile firmasıyız. Çalışanlarımızla aile gibiydik. Hakkımızda basında yalan yanlış haberler yapılıyor. Burası Avrupa standartlarında bir fabrikadır. Türkiye’de patlayıcı madde imal etmek kolay değil. Fabrikamız Bakanlık tüzüklerine tamamen uygundu. Hem 50 yıllık emeğimizi hem de çalışma arkadaşlarımızı kaybettik. Basında sanki sürekli bizde iş kazası oluyormuş gibi yalan haberler çıkıyor. Bizde son kaza 2011’de olmuştur. 2014’teki bize göre iş kazası değil, çünkü fabrikanın çalışmadığı Pazar günü gerçekleşti.

‘BEN İLK GÜNDEN BERİ BU OLAYIN SABOTAJ OLDUĞUNU SÖYLÜYORUM’

"Bana teröristmişim gibi muamele yapılıyor, iş cinayeti deniliyor. Halbuki ben saygın bir iş adamıyım. Türkiye’nin gelişmesi için elinden geleni yapmış bir firmanın ortağıyım. Bizim ne kadar düzenli olduğumuzu Türkiye’de herkes bilir. Ben ilk günden beri bu olayın sabotaj olduğunu söylüyorum. Bizim fabrikamızda kaza ilk defa olmadı, biz kazanın nasıl olabileceğini anlayabiliriz.

"Sayın İçişleri Bakanımız da bana sordu ‘bu olay nasıl oldu’ diye. Ona da anlattım sabotaj olduğunu düşünüyorum dedim.

Türkiye’de havai fişek işinden anlayabilecek bilirkişi yoktur. Bu işten anlayan bizden başka çok kimse yoktur. Bu yüzden bilirkişi raporundaki hususlara da itiraz ediyorum. Bilirkişiler nasıl bu fabrika mevzuata uygun değil, diyor. Bizim fabrikamız sürekli denetlenirdi. Öyle olsa 16 sene nasıl çalışacaktı bu fabrika. Bizim fabrikamız aynı zamanda sefer görev emri olan bir fabrikadır. Savaş çıksa, devlet burada cephane üretir.

"Raporda kaçak yapı deniliyor. Doğru üç tane kaçak yapı var ama toplamı 30-40 m2’dir. Aşırı yoğunluk olmuştu, bu yoğunluğu azaltmak için bunu inşa etmiştik. Ruhsatını da alacaktık ama bu olay olunca alamadık.

‘RAPORLAR İŞ BİLMEYEN KİŞİLER TARAFINDAN YAZILDIĞI İÇİN HEP ABARTILI YAZILMIŞ’

"Bu raporlar dediğim gibi iş bilmeyen kişiler tarafından yazıldığı için hep abartılı yazılmış. Bu fabrika sürekli denetlenir, ruhsatı da üç senede bir yenilenir, Türkiye’de, dünyada bilinen bir fabrikadır burası. Sığınak yapmak için ruhsat aldık, zorunlu olmadığı için yapmadık. Yaptığımız iş nedeniyle, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı A sınıfı olmak zorundadır. Türkiye’de A sınıfı uzman az olduğu için B sınıfı uzman çalıştırıyorduk.

‘BELGELER KAYBOLDULARSA DA BİZİM KUSURUMUZ YOK’

"Bizde her şey belgelidir. Ancak şöyle şeyler oldu; patlamadan sonra savcılıktan geldiler, Ankara’dan geldiler. O belgelere, her şeye el koydular. Kayboldularsa da bizim kusurumuz yok.

"Ben cezaevine girene kadar MÜSİAD başkanıydım. Böyle saçmalık mı olur? Cumhurbaşkanı beni neden aramış diyorlar. O olmasaydı, ben o fabrikayı söndürebilir miydim, bu iş dışarıdan göründüğü kadar basit bir iş değil.

"Tutuklanana değin MÜSİAD başkanlığını yapan, saygın bir iş adamıydım. Fabrikam kapandı. Mağdur edildim. Benim dışarıda olmam lazım. İşlerimi toparlayabilmem için, diğer işçilerin işsiz kalmaması için. 50 seneyi aşkın süregelen bir firmanın 4. Kuşak ortağıyım. Türkiye’yi bu firma sayesinde biz tanıttık.

"Normalden fazla üretim olduğuna ve malzeme biriktiğine ilişkin iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Patlama bu malzemelerin bulunduğu yerde olmamıştır, misket bölümde olmuştur. Patlamanın biriktiği söylenen malzemelerle ilgisi yoktur.

"Ben çoğu denetimde fabrikada olmam. Genelde bu işlerle ilgilenen biri var, o ilgilenir. Bizim fabrikayı denetlemeye gelenlere şuraya bak buraya bak deme şansımız yok. Denetleme için gelirlerken bize haber verilmiyordu ancak sadece Çalışma Bakanlığı’ndan çok fazla evrak işi olduğu için önceden haber veriyorlardı.

"Bizim yanlış bir iş yapma şansımız yok. Çünkü biz dünyaca tanınan ve Türkiye’yi temsil eden bir firmayız. Bu nedenle yaptığımız işte dikkatli olmamız gerekir. Ben MÜSİAD başkanı olduktan sonra kurul toplantılarına katılamamaya başladım. İş güvenliği ile ilgili kayıtları ben görmedim, bilmiyorum”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA