SİYASET
Giriş Tarihi : 12-10-2019 08:53   Güncelleme : 12-10-2019 09:06

Cihan Kolip Cuma mesajında Emperyalizme vurgu yaptı

Cihan Kolip Cuma mesajında Emperyalizme vurgu yaptı

Millet İttifakı İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Uz.Dr.Cihan Kolip yayınladığı Cuma mesajında Emperyalizme vurgu yaptı. Kolip "Emperyalizm" başlığını attığı mesajında, ABD Emperyalizminin dünyayı nasıl sömürdüğünü ve kendisine nasıl mahkum ettiğini, Jojn Perkins'den örnekler vererek anlattı.

İşte Cihan Kolip'in dikkat çeken o mesajı:

"John Perkins in “ Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları ” adlı eserinde, ABD'nin, geri kalmış ülkeleri kazanma, ele geçirme mekanizması şöyle anlatılır ;
“kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç para verip, otobanlar, yollar yaptırırız . Sonra onlara arabamızı satarız. Bankalarını satın alırız. O bankalardan halka ucuz krediler verip, daha çok araba almalarını sağlarız. Böylece verdiğimiz o krediyi, arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle.
O ülkeye, Dünya Bankası ya da kardeş kurumlardan kredi ayarlarız. Ayarlanan kredi asla o ülkenin hazinesine gitmez. O ülkede , proje yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer.
Enerji santralleri , sanayi alanları , limanlar , dev havayolları yapılır . Bu işten bizim şirketlerimiz kazanır. O ülkedeki birileri nemalandırılır.
Toplum, bu düzenekten hiçbir şey kazanmadığı gibi sürekli kredi kartlarıyla harcamalar yaptırılarak ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur. Bu, o kadar büyük bir borçtur ki, ödenmesi imkansızdır. Plan böyle işler.
Sonra onlara deriz ki;
“Bize büyük borcunuz var, ödeyemiyorsunuz. O zaman petrolünüzü satın, doğalgazı bize verin, limanlarınızı ve madenlerinizi bize verin . Askeri üslerimize yer gösterin. Askerlerinizi, birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin. Birleşmiş Milletler'de bizim için oy verin. Elektrik , su , kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin . Onları, ABD şirketlerine , ya da diğer çok uluslu şirketlere satın.”
Sosyal hizmetleri , teknik sistemleri , eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını , hatta adli sistemleri ele geçiririz . Bu, ikili, üçlü, dörtlü bir darbeler serisidir. Emperyalizm esarettir , hareket etmeyen bağlı olduğu zincirleri farketmez , İşte bu yüzden emperyalizm düzeninde sistemin devam edebilmesi için kanını emdiği , ülke insanlarının uyanması engellenir . Bu amaçla ilk etepta basın ve tv kuruluşları tek elde toplanır . Toplumsal konular , referandumlar , anketler ve tv lerde tartışma programları ile toplum kutuplara ayrılır . Bu ayrışma ve ötekileştirme , Bağımsızlık sembolü Milli kahramanların itibarsızlaştırması , halkın yüreğinden söküp atılması ve milli duygular örseletilmesi ile zirve yaptırılır . Bunu yaparkende hem tarih hem din değiştirilir maneviyat yok edilir . Bu konuyu bakın Peyami Safa ne güzel ifade ediyor “Bir Milleti yok etmek isterseniz askeri istilaya lüzum yoktur . Ona tarihini unutturmak , dilini bozmak , dininden soğutmak ve dolayısıyla manevi değerlerini , ahlakını soysuzlaştırmak kâfidir .” Mustafa Kemal Atatürk de hem emperyalizm hemde Ortadoğu politikasını yüzyıl önce bakın nasıl ifade etmiş ; “ En büyük düşman, düşmanların düşmanı, ne falan ne de filan milletler. Bilakis bu, adeta her tarafı kaplamış ve saltanat halinde bütün dünyaya hakim olan kapitalizm afeti ve onun çocuğu olan emperyalizmdir.” “ Emperyalist devletler aynı derecede şiddetle Türk’ünde , Arap’ında , Suriye’ninde düşmanlarıdır. Şu halde Anadolu’nun , Irak’ın , Suriye’nin hayati ve menfaatleri pek sıkı bir tarzda birleşmiş bulunuyor . Demek oluyor ki Türk’lerle Iraklılar ve Suriyeliler arasında sıkı bir dostluk ve uyum siyaseti gerekir.” Hakimiyet-i Milliye , 26 Temmuz 1920..!!
Görülüyor ki yeni birşey keşfetmeye gerek yok ve O kadar şanslıyız ki Yüksek vizyon sahibi kurucu bir Atamız var , onun yol gösterdiği istikameti güzel Ahlak ile taçlandırdığımız takdirde , İslamın ve mazlum milletlerin en büyük savunucusu ve adaletin en keskin kılıcı oluruz..

Yüce Mevlam Barış Pınar’ı harekatında Şanlı ordumuzun yar ve yardımcısı olsun . Şehitsiz , Kazasız , Belasız Hayırlı Cuma’lar diliyorum."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA