Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 19-12-2019 21:35   Güncelleme : 19-12-2019 21:57

Çantası aranan o avukat açtığı davayı kazandı...Tazminat alacak

Çantası aranan o avukat açtığı davayı kazandı...Tazminat alacak

Sakarya Barosuna bağlı Avukat Aziz Sancar Dalman, karakola girerken çantasının aranmasına kızmış ve davacı olmuştu. Dalman, İçişleri Bakanlığına karşı açtığı davayı kazandı ve tazminat alması öngörüldü.

Sakarya 2.İdare Mahkemesi 25.11.2019 tarihinde “Karakola girerken, bir avukatın çantasının kollukça aranması olayında, önleyici aramanın Anayasa’ya ve Avukatlık Kanunu’na aykırı olduğuna, söz konusu idari eylem sebebiyle idarenin manevi tazminat ödemesine” karar verdi. Karar sonrasında Avukat Aziz Sancar Dalman’a 10.000 TL manevi tazminat ödenmesi öngörüldü.

O karar için adı geçen avukatın meslektaşından şu açıklama geldi:

"ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İHLAL EDİLDİ" 

"Sevinerek duyuruyoruz ki;

Karakola girerken avukatın çantasını ısrarla aramak isteyen polisin hukuka aykırı eylemine karşı İçişleri Bakanlığı’na karşı açtığımız manevi tazminat davası kabul edildi.

10 BİN TL MANEVİ TAZMİNAT

Karardaki en güzel yorumlardan birisi polisin avukatın kimlik fotoğrafını çekmesine, ‘kamu hizmetinin kötü işlenmesidir.’ demesi oldu. Ayrıca bu eylemin özel hayatın gizliliğinin ihlali niteliğinde olduğuna da hükmetti. Polisin hukuka aykırı eylemi nedeni ile idare müvekkilimiz Avukat Aziz Sancar Dalman’a 10.000 TL manevi tazminat ödeyecek.

Kararın kesinleşmesinin ardından polisten rücu edilene kadar takipçisi olacağız.

Tüm avukat meslektaşlarıma yeni yıl hediyesi olarak duyurulur."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA