TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 26-04-2022 12:00

Botox ve Lipoliz Başarısı Doktorun Uzmanlığına Bağlıdır

Botox ve Lipoliz Başarısı Doktorun Uzmanlığına Bağlıdır

Medikal estetik prosedürlerden olan botox ve lipoliz pratik bir şekilde uygulanmaları ve etkili sonuçlar sağlamaları nedeniyle oldukça popülerdir. Hem erkek hem kadın hastaların ilgi gösterdiği lipoliz İstanbul ilinde birçok merkezde uygulanmaktadır. Ancak gerek botox ve lipoliz gerek diğer medikal estetik prosedürler söz konusu olduğunda uygulamayı yapan doktorun deneyimi ve uzmanlığı ön plana çıkmaktadır. Uzman Dr. Şafak Göktaş her hasta özelinde en doğru planlamayı yapmakta, en doğru tekniklerle gerçekleştirdiği uygulamaların en doğal ve etkili sonuçları vermesini sağlamaktadır.

Botox yönteminde tedavi edilmek istenilen bölgeye nörotoksik etkili bir ilaç enjekte edilir. Bu sayede sinirlerle kaslar arasındaki bağlantı bloke edilir. Sinirler aracılığıyla kaslarda ortaya çıkan kasılmalar azaltılır ya da tamamen devre dışı bırakılır.

Kabul etmek gerekir ki yaşlanma durdurulabilen bir durum değildir. Ancak doğru uygulamalarla yaşlanmanın yavaşlatılması diğer bir deyişle yaşlanma etkilerinin azaltılması mümkün olmaktadır. Yaşlanma hızı her bireyde farklıdır ve birçok değişkene bağlıdır. Zamanın, yer çekiminin ve genetik faktörlerin etkisini durdurmak mümkün olmasa da nem eksikliğinin ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinin ciltte yaratabileceği zararları önlemek mümkün olabilir.

Yüzdeki yaşlanma etkileri arasında en belirgin olan tekrarlayan hareketlere bağlı olarak oluşan çizgilerin ve kırışıklıkların belirginleşmesi ve derinleşmesidir. Yüzde kırktan fazla mimik kası vardır. Bu kasların ne kadar aktif olduğu, cilt yapısı, kasların kullanım sıklığı ve şiddeti gibi etkenler diğer faktörlerle birleşerek yüzde kalıcı çizgiler oluşmasına neden olmaktadır. Botox enjeksiyonu bahsi geçen mimik kaslarının kullanımını azaltarak kırışıklık oluşumuna ve kırışıklıkların giderek derinleşmesine engel olabilir. Bu nedenle yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak kabul edilir.

Botox Hangi Bölgelere Uygulanır?

Botoks;

-          Alındaki yatay kırışıklıkların azaltılması,

-          Kaşlar arasında bulunan ve kızgın bir görünüme neden olan dikey kırışıklıkların azaltılması,

-          Gözlerin çevresinde oluşan ve kaz ayağı olarak adlandırılan kırışıklıkların azaltılması,

-          Kaşların belirli bir ölçüde yukarı doğru kaldırılması,

-          Burun ucunun kaldırılması,

-          Burun kanatlarının gülme sırasında genişlemesinin engellenmesi,

-          Gülme sırasında diş etlerinin görünmesi anlamına gelen Gummy Smile probleminin çözümlenmesi,

-          Üst dudaktaki sigara çizgilerinin azaltılması gibi nedenlerle uygulanabilir.

Ayrıca Masseter botox ile diş gıcırdatma ve çene eklemine aşırı yük binmesinden dolayı oluşan baş ağrısı gibi sorunların çözümünde de botoxtan yararlanılabilir. Masseter botox aynı zamanda yüzü “V” şeklini almasını ve daha ince görünmesini de sağlar.

Botox enjeksiyonu tedavi bölgesindeki kas hareketlerini buna bağlı olarak da kırışıklıkları azaltır. Önleyici etkisi sayesinde güçlü kasların neden olabileceği sorunların, alındaki ve kaşlar arasındaki kırışıklıkların önlenmesini sağlar. Kişisel etkenler göz önünde bulundurularak 25 ila 30 yaşlarından itibaren botox enjeksiyonuna başlanabilir. Kırışıklıklar oluştuktan sonra da botox enjeksiyonundan fayda sağlanması mümkün olsa da botoxun önleyici etkisinin çok daha güçlü olduğu göz ardı edilmemelidir.

Botox Nasıl Yapılır?

Botox uygulama bölgesine göre değişmekle birlikte ortalama 15 ila 20 dakika içerisinde tamamlanan bir medikal estetik prosedürdür. İlk olarak tedavi edilmek istenilen bölge değerlendirilir. Mimik kaslarının aktivitesine ve cilt yapısına göre enjeksiyon yapılması gereken bölgeler belirlenir. Daha sonra belirlenen noktalardaki kas dokusunu botox enjekte edilir. İşlem sırasında hafif bir yanma hissedilmesi söz konusu olabilir. Uygulamadan önce lokal anestezik etkili krem sürüldüğünden acı ya da ağrı hissedilmesi söz konusu değildir.

Botox enjeksiyonunun etkisi genellikle 3.günde başlar. Genellikle 7 ila 10 gün içinde en üst noktaya ulaşır. Ortalama 4 ila 6 ay arası botox enjeksiyonunun etkisi devam eder. Kişisel farklılıklara göre bu sürede değişiklik olması mümkündür.

Botox Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Botox enjeksiyonundan sonra tedavi bölgesinde hafif kızarıklıklar ve noktasal şişlikler görülebilir. Bu genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkacak olup olağan bir durum olarak kabul edilir. Enjeksiyon bölgelerinde morluk oluşması da söz konusu olabilir. İşlemden sonra çok fazla öne eğilmemeye dikkat edilmelidir.

Enjeksiyondan sonra en az 24 saat hamam, sauna ve solaryumdan uzak durulmalı, fön ve saç kurutma makinesi kullanılmamalıdır. 1 hafta süreyle alın bölgesine masaj ya da benzeri bir şekilde baskı yapılmamalıdır.

Botoxtan sonra en az 24 saat süreyle egzersiz yapılmamalıdır. Yorucu spor egzersizlerinde kalp normale oranla çok daha fazla kan pompalar. Bu kardiyovasküler sistem için çok iyi olsa da kan akışının artması botox difüzyonunun çevre kaslara dağılmasına neden olabilir. Ayrıca enjeksiyon bölgesinde morarma ve ödem oluşması riski artabilir. En az 4 saat süreyle enjeksiyon bölgesine dokunmamak gerekir. Yüze erken dönemde herhangi bir basınç uygulanması enjekte edilen maddenin dağılmasına ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Yine botox enjeksiyonundan sonraki 24 saat süreyle sıcak banyo ve duş yapılmaması da önemlidir. Uygulamadan sonra bu tür noktalara dikkat edilmesi elde edilecek etkinin başarısını artıracaktır. Elbette en önemli konunun botox uygulayacak doktorun uzmanlığı ve deneyimi olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Hülya SÜRÜCÜHülya SÜRÜCÜ