Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 19-06-2020 11:19   Güncelleme : 19-06-2020 11:35

Bölge müdüründen ürküten rakam: 56,07 hektar alan zarar gördü

Bölge müdüründen ürküten rakam: 56,07 hektar alan zarar gördü

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, ülkemizde meydana gelen orman yangınlarının %90'ının insan kaynaklı olduğunu ifade etti. Polat, 167 yangın işçisi ve ekipmanlarla birlikte olası yangınlara hazır olduklarını söyledi. 

Bölge müdürü Ziya Polat "İnsan eliyle her yıl binlerce hektar alan yanmakta veya yakılmaktadır. Bu yangınlar ülkemiz insanlarınca dikkatsizlik-ihmal sonucu veya kasten çıkarılmaktadır. İnsanlar için bu kadar değerli olan ormanlarımız, son yıllarda artan orman yangınları ağaçlara, bitki örtüsüne ve ormanda yaşayan birçok canlıya ciddi zararlar vermektedir." dedi.

 Ziya Polat şöyle devam etti:
"167 YANGIN İŞÇİMİZLE MÜDAHALEYE HAZIRIZ"
‘’Orman yangınlarıyla bilinçli bir mücadele yapmamız gerekiyor. Orman yangınları serbestçe, rüzgarın etkisiyle de hızla yayılabilen, yaşama birliği içinde bulunan, bitki ve hayvan topluluklarını kısmen veya tamamen yakarak yok eden bir yangındır. Yangın sezonu öncesi, tüm eğitim ve hazırlık çalışmalarımızı tamamladık. Bölgemize bağlı 8 İşletme müdürlüklerimizde, yangın ekipleri arasında koordinasyon araç, gereç ve donanım imkanlar ölçüsünde üst seviyede olup,  orman yangınlarıyla mücadelede, istihdam ettiğimiz 167 yangın işçimizle müdahaleye hazırız.
"Vatandaşlarımızdan Hassasiyet Bekliyoruz"
Vatandaşlarımızın ormanda tehlike arz eden duman-ateş gördüklerinde,  Alo 177 ve 112 orman yangınlarıyla mücadele amaçlı kullanılan yangın ihbar hatlarını arayarak bizlere katkı sağlamalarını, bahçe temizliği, anız ve piknik ateşi yakmamaları konularında hassasiyet göstermelerini bekliyoruz.
"Yangın İlk Müdahale Araçlarımız Makine Parkında Hazır Beklemede"
Bölge Müdürlüğümüz makine parkında, 12 adet ilk müdahale aracı, 19 adet arazöz, 4 adet su ikmal aracı, 12 adet iş makinesi, 140 adet hizmet aracı makine parkında hazır beklemektedir. Yangın ilk müdahale araçlarımızın tamamında araç takip cihazı bulunmaktadır.
Bölgemizde yangınlarla mücadelede, faal 6 adet yangın gözetleme kulesi, hava araçlarına su takviyesi için 4 adet yangın havuzu mevcuttur.
"Orman Yangınları İle Mücadelede Başarılıyız"
2019 yılında Bölge Müdürlüğümüz dâhilinde 66 adet orman yangını çıkmış, 56,07 hektar alan zarar görmüştür.
Geçen sezonda olduğu gibi, 2020 yılında da ‘’Orman Yangınları İle Mücadelede’’ kazasız, belasız ve  başarılı  bir sezon geçirmek istiyoruz.’’ 
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA