Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 19-07-2021 09:55

Başkan Çolak'tan Kurban Bayramı Mesajı

Başkan Çolak'tan Kurban Bayramı Mesajı

           Sakarya Devlet-i Aliyye Ocakları İL Başkanı Çağlar Çolak Kurban Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Mesaj şöyle: 

          "Öncelikle Başta Sakarya Halkının Ve Tüm İslam Aleminin Kurban Bayramı Mübarek Olsun Rabbim Kestiğiniz Kurbanları Kabul Eylesin İNŞALLAH…  Bildiğiniz Üzere Kurban Bayramının Dinimizde Önemi Büyük Aslında Tam Bir Yardımlaşma Günü Olarak Görüyorum Ben.  Ceddimiz Zamanın da da Kurban Bayramları Çok Çoşkulu Kutlanırdı. Düşünün Padişahlar Tembihname Yayınlarlardı.

Padişah tarafından bayramdan önce tembihnâmeler yayınlanırdı. Bu tembihnâmelerle birlikte konaklarda, evlerde ve saraylarda büyük bir temizlik başlardı. Tembihnâmeler toplumun ahlakını bozacak davranışlardan kaçınılması, vazifelilerin alması gereken tedbirler, sokakların temizlenmesi gibi maddeler ihtiva ederdi. Kısaca insanlar ikaz edilir, maddi ve mânevî temizliğe yönlendirilirdi. Bayram gecesinde mahalle bekçileri sabaha karşı davullarını bir ahenk içerisinde tokmaklarken mâni söylerlerdi.

“Bu sabahın yazına,

Kalkın Hakk’ın niyazına,

Abdest alın ey komşular!

Haydi Bayram, sabah namazına.”  Söylenen Manilerde Bile Bir Ahenk Dine Davet Var. Çok Güzel Değil mi?

Osmanlı döneminde Kurban Bayramı sevinci, Arefe günü atılan top atışlarıyla başlar, son günün ikindi vaktinde atılan top atışlarıyla da biterdi. Bayram namazının yaklaşmasıyla birlikte ev ahalisinin erkekleri bayramlıklarını giyerek en yakındaki camiye giderlerdi. Hanımlar ise bayram namazı dönüşü ailecek kahvaltı yapmanın heyecanıyla bayramlıklarını giyinmiş vaziyette kahvaltı sofrasını hazırlarlardı. Bayramları mutlaka ailecek konu, komşu ve kabristan ziyaretleri yapılırdı.

Arife Çiçeği Nedir Biliyor musunuz ?

Bayram boyunca caddelerde, mahallelerde bir sürü “Arife Çiçeği” yani çocuklar olurdu. Çocuklara “Arife Çiçekleri” denilmesinin nedeni bayram gününü bekle(ye)meden Arife gününden bayramlık kıyafetlerini giyip dışarı çıkmalarıdır. Devlet-i Aliyye de Çocuklara Çok Önem Verilirdi. Onlar Gelecek Nesil Devlet-i Aliyyenin Temelleri idi.

 Turunç Reçeli

Kanlı etin yenmesi dinimizce caiz olmadığından kurban eti hemen yenilmezdi. Kurban eti kendi aile efradına, fakirlere ve eş-dosta dağıtmak üzere de üçe taksim edilirdi. Kurban bayramı münasebetiyle bolca tüketilen et, sindirim sistemini bozduğundan imkânı olan her hâne, vücudu dengelediği için “Turunç Reçeli” bulundururdu. Zengin kimselerin hanımına, çocuklarına, yakın akrabalarına, vefat etmiş yakınları adına hatta gücü yetmeyip kurban kesemeyen komşularına kurbanlık hediye etme âdeti vardı."

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert