TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 19-11-2021 09:54   Güncelleme : 19-11-2021 09:54

Bakan Muş Kocaeli’de 540 kilo kokainin nasıl yakalandığını anlattı

Bakan Muş Kocaeli’de 540 kilo kokainin nasıl yakalandığını anlattı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kocaeli Dilovası Yılport Limanı’nda yakalanan 540 kilo kokainin nasıl tespit edildiğini anlattı. 

Bakan Muş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2022 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Muş, bu toplantıda Dilovası Yılport Limanı’nda yakalanan 540 kilo kokainin nasıl tespit edildiğini şöyle anlattı: 

“Bu önce ferrokromun içinde geliyor. X-ray’a giriyor ama direkt tespit edilemiyor. 3 gümrük müfettişi , muayene memuru ‘burada bir şey çıkmıyor’ diyor. Sonra aramaya dedektör köpeklerle devam ediliyor, içine giriliyor ve bulunuyor. Kamuoyunda çok tartışma olmuştu bununla alakalı. Buradaki uyuşturucu ve kaçak eşyayla alakalı yakalama yapıldığında hemen tutanak tutuluyor ve savcılığa bildiriliyor. Sonra bu süreci, işin içine girenler çıkanlar kimse savcılık yürütüyor. Bu Mersin’deki durumla alakalı da aynısı, farklı yakalamalarda 17 kişi şu an tutuklu yargılanıyor ve orada yakalananlar savcılığın emanetine gidiyor. Yakalama sonrası süreci onlar yürütüyor.”
Kocaeli Koz