Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 16-06-2021 00:05   Güncelleme : 16-06-2021 00:14

Aralarında Sakaryalı eski Ergenekon hakimi de var!

Aralarında Sakaryalı eski Ergenekon hakimi de var!

Ergenekon kumpas davasına bakan 8 FETÖ'cü hakim ve savcının yargılamasına Ankara'da devam edildi. Ergenekon davasında kararları veren Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olan ve 2014 yılında Sakarya'ya atanan sanık Hasan Hüseyin Özese, FETÖ'nün yurtseverlere kurduğu Ergenekon kumpasındaki delillerin hukuki olduğunu iddia etti.

HASAN HÜSEYİN ÖZESE

Duruşmada, müşteki avukatlarının beyanları da dinlendi. Davanın bir sonraki duruşması 13 Ekim 2021'e ertelendi.

Ergenekon kumpas davasında rol alan 8 FETÖ'cü hakim ve savcı hakkında açılan davanın yeni duruşması Ankara'da yapıldı.

Davada eski hakimler Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk, Sedat Sami Haşıloğlu, Ercan Fırat, Fatih Mehmet Uslu ve Nihat Topal yargılanıyor. Bu isimlerin yanı sıra eski savcılar Mehmet Ali Pekgüzel ile Mehmet Murat Dalkuş da yargılanan isimler arasında yer alıyor.

Sanıklar hakkında görevi kötüye kullanma, görevi ihmal, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma gibi suçlamalar bulunuyor.

Yargıtay 8'inci Ceza Dairesi'nce yapılan duruşmaya tutuklu sanıklardan Hasan Hüseyin Özese ve Hüsnü Çalmuk SEGBİS sistemiyle katıldı. Duruşma başında mahkemeye gelen belgeler okundu

Okunan belgelerde, Ercan Fırat ve Nihat Topal hakkında çıkarılan yakalama emirlerinin infazı için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazıldığı belirtildi.

Hakkında 168 yıldan 600 yıla kadar hapis cezası istenen sanık Hasan Hüseyin Özese, Ergenekon yargılamalarında kullanılan delillerin hukuki olduğunu öne sürdü. Bu nedenle davaya katılan müştekilerin suçtan zarar görmediğini iddia etti.

Yanıt ise Avukat Erkin Etike'den geldi. Etike, ''Sanıklar suçları Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı işledi. Bu suçlardan da bazı kişiler zarar görmüştür'' dedi. Etike, bu nedenle FETÖ'cülerin yargılandığı davaya katılma kararlarında bir yanlışlık olmadığını vurguladı.

Ulusal

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert