Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 08-09-2021 12:14   Güncelleme : 08-09-2021 12:21

Akın: Demiryollarındaki denetimsizlik kazalara davetiye çıkarıyor

Akın: Demiryollarındaki denetimsizlik kazalara davetiye çıkarıyor

CHP'li Ahmet Akın, Tuzla'daki tren kazasını değerlendirdi, "Bugün facianın eşiğinden dönülen kaza; demiryollarında sinyalizasyon sisteminin yetersiz olduğunu gösterdi" dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Türkiye’de son dönemde demiryollarında yaşanan ölümlü kazaların hafızalarda tazeliğini koruduğuna dikkat çekerek, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2020'de demiryollarında denetim yapılmadığını itiraf etmişti. Bugün facianın eşiğinden dönülen kaza; demiryollarında sinyalizasyon sisteminin yetersiz olduğunu gösterdi. Bu tam bir skandaldır" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, facianın eşiğinden dönülen Adapazarı-Pendik seferini yapan ADA treni ile Söğütlüçeşme-Konya seferini yapan yüksek hızlı tren kazasını değerlendirdi.

Kazada can kaybının yaşanmamasına sevindiklerini belirten Ahmet Akın, “TCDD’de neler oluyor? Ortaya çıkan skandal görüntüler iktidarın demiryolunda meydana gelen kazalardan hiçbir ders almadığını gösteriyor. İktidar 6 kez ertelediği Ankara Sivas YHT hattını açacakken bir kez daha erteledi ve aynı gün TCDD Genel Müdürünü görevden aldı. Ayrıca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2020 yılında demiryollarında can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla denetim faaliyetlerini yerine getirmediğini de itiraf etmişti. Tüm bunlar gösteriyor ki, dünyada en güvenli ulaşım sistemi olarak kabul edilen demiryolları ülkemizde maalesef sık sık yaşanan kazalarla anılır hale geldi. Aynı rayda iki farklı trenin bulunması Türkiye'de demiryolları sinyalizasyonun yetersiz olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

DENETİMSİZLİK, YENİ KAZALARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Ahmet Akın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2020’de Kovid-19’u gerekçe göstererek, demiryollarında planlanan denetim faaliyetlerini yerine getirmezken bakımdan sorumlu kuruluş ve birimlerin rutin denetimlerinin “uzaktan” belgelendirme kurumları tarafından yapıldığını açıkladı.

Akın, “Bakanlık ölümlü kazaların yaşandığı demiryollarında denetimi kendisi yapmak yerine belgelendirme kurumlarına bırakmış. Çorlu katliamının acısı hâlâ tazeyken bu anlayış yeni kazalara davetiye çıkarıyor” dedi.

Akın, “Demiryollarında can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla denetim faaliyeti olarak belirlenen dört ana hedef bulunuyor. Bunlar; bakımdan sorumlu kuruluş ve birimlerin denetimi; demiryolu sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin denetimi, emniyet yönetim sisteminin denetimi; makinist ve emniyet kritik görevlerinin denetimi olarak sıralanıyor. Resmi rapora göre, 2020 yılında dört hedefin dördüne de ulaşılamamış. Yani hiç denetim yapılmamış. Meydana gelecek her kazadan AK Parti iktidarı sorumludur ” ifadelerini kullandı.

Ahmet Akın, Ankara Sivas YHT hattının 6 kez açılışını ilan eden iktidarın 4 Eylül’de bir kez daha açılış yapacağını ilan ettiğini, 4 Eylül’de açılış yapmadıklarını ama TCDD Genel Müdürünü görevden aldıklarını hatırlattı.

Akın, “Açılış iptal edildi, genel müdür görevden alındı. Bu hat; iktidarın en büyük plansızlık örneklerinden biridir. İktidarın elinde adeta TCDD’nin çöküşünü ilan ettiler. Dünyanın en güvenli ulaşımı olan demiryolları ülkemizde AK Parti iktidarında ne yazık ki güvenini yitirdi” diye konuştu. 

Evrensel

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA