SİYASET
Giriş Tarihi : 22-04-2020 09:36   Güncelleme : 22-04-2020 09:56

Akar: İşçiler ölüme terk ediliyor, patronlar cebini dolduruyor

Akar: İşçiler ölüme terk ediliyor, patronlar cebini dolduruyor

CHP Sakarya Sendikalar ve Odalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Deniz Akar, "Sakarya'da fabrikalarda, şantiyelerde, atölyelerde binlerce işçi, tedbirler alınmadan çalıştırılmaya devam ediliyor. Dahası sokağa çıkma yasağı olduğunda bile patronlar gerekli yerlerden izin alıp işçileri çalıştırıyor. İnsanlarımız göz göre göre ölüme terkediliyor." dedi. Akar sosyal medya hesabından şunları yazdı:

"1300 İŞÇİ KÖTÜ ŞARTLARDA, TEDBİR ALINMADAN ÇALIŞTIRILIYOR"

Geçtiğimiz günlerde sakarya milletvekilimiz Engin Özkoç'un da ulusal gündeme taşıdığı, kuzey marmara otoyolu projesinin Sakarya Taşkısığı şantiyesinde 1300 işçi kötü şartlarda ve tedbirler alınmadan çalıştırılıyor.

Şantiyede bilinen en az 4-5 işçi arkadaşımızın korona testi pozitif çıkmış ve kendileri nedenini bilmediğimiz şekilde şantiyede konteynırlarda tedavi ediliyor. Yemekhanelerde iç içe bir şekilde yemek yeniliyor, yatakhanelerde dip dibe yatılıyor.

Şantiyede çalışan işçilerin bir çoğu içeride 40-50 günü bulan izinlerinin olduğunu, fakat bu izinleri kullanamadıklarını söylüyor. Bununla kalmayıp sokağa çıkma yasağı ilan edilen günlerde dahi çalıştırıldıklarını söylüyorlar.

Bu, şehrimizde yaşandığını bildiğimiz sorunlardan bir tanesi. Bize ulaşmış başka fabrika çalışanlarının verdiği bilgiler de mevcut. Araştırmalarımızı yapıyoruz.

İnsanlık olarak verdiğimiz ölüm kalım mücadelesinde, emek sermaye çelişkisi daha da görünür olurken, işciler ölüme terk ediliyor patronlar ise mevcut iktidardan aldığı güç ile ceplerini doldurmaya devam ediyor.

Salgının başladığı günden beri parti yönetimimizin önerdiği tedbirler ortadadır. Ayrıca mağdur olan halk ile dayanışma gösteren belediyelerimize yapılan baskılar da ortadadır. Hepimiz inanıyor ve biliyoruz ki bu kötü günler bilim ve akıl ile aşılacaktır.

Türkiye ve dünyada emekçi halkların en temel haklarını dün olduğu gibi bugün de savunmak CHP nin en temel önceliğidir. Ve bu bağlamda üzerine düşen sorumlulukları parti örgütlerimiz il il, ilçe ilçe yerine getirmektedir.

Kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan ve sadece halkın çıkarına olan doğruları yapmaya devam edeceğiz. Yaşasın onurlu dayanışmamız, yaşasın haklı mücadelemiz!"

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA