Hendek
Giriş Tarihi : 25-10-2021 16:54   Güncelleme : 25-10-2021 16:54

Aileler konuştu: Parasıyla adalet satın alanlara davamız örnek olsun

Aileler konuştu: Parasıyla adalet satın alanlara davamız örnek olsun

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikası patlamasıyla ilgili davanın beşinci duruşması başladı. Patlamada hayatını kaybedenlerin ve yaralıların aileleri duruşma öncesi basın açıklaması yaptı. 

Hendek’teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'ndaki patlamaya ilişkin açılan davanın beşinci duruşması bugün Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Ferizli ilçesinde bulunan cezaevi kampüsündeki salonda başladı. Sanıklar, Yaşar Coşkun ve Hasan Ali Velioğlu’nun tutuklu bulunduğu duruşma öncesi hayatını kaybedenlerin ve yaralıların aileleri “Hendek için Adalet” yazılı pankartla basın açıklaması yaptı.

‘YEDİ İŞÇİYİ DENETİMSİZLİK VE CEZASIZLIK ÖLDÜRDÜ’

Patlamada abisi Halis Yılmaz’ı kaybeden Merve Nur Yılmaz, “Sanıkların, müdafilerin ve yetkililerin 'kaza, kader, fıtrat' diyerek ölümlerinin meşrulaştırdığı, canlarına 3 kuruş değer biçtiği, Hendek’te 7, Türkiye’de yüzlerce işçiden sadece biri. Ben hukukçu değilim. Yasa, mevzuat, yönetmelik bilmem ama emin olduğum tek bir şey var. Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’ndaki yedi işçiyi denetimsizlik ve cezasızlık öldürdü. Bundan sonra denetimsizlik başka canlar almasın, cezasızlık yeni katliamlara davetiye çıkarmasın diye, parayı insan hayatının önüne koyan bu sisteme bir işçiyi daha kurban etmemek için, Hendek için adalet istiyoruz” diye konuştu.

‘PARASIYLA ADALET SATIN ALANLARA DAVAMIZ ÖRNEK OLSUN’

Patlamada vefat eden Sebahattin Tepeçınar'ın ablası Hatun Tepeçınar duruşma öncesi yapılan basın açıklamasında “Biz gerçek adaletin bir an önce yerini bulmasını istiyoruz. Parasıyla adalet satın alanlara bizim davamızın örnek olmasını istiyoruz. Artık bu ülkede adalete hiçbir şekilde güvenimiz kalmadı. Son umutlarımız belki bize de adalet en kısa zamanda tecelli eder diye bekliyoruz. Acımız hala ilk günkü gibi. Biz her gün bu acıyı yaşıyoruz. Allah bizden başka kimseye bu şekilde acı yaşatmasın” dedi.

‘KAPİTALİZMİN EN UCUZ KALEMİ İŞÇİ CANI OLMASIN DİYEDİR DAVAMIZ’

Davanın avukatlarından Can Atalay ise açıklamasında “Ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu insanların acısı dinmez. Merve kardeşimiz söyledi. Türkiye’de kapitalizmin en ucuz kalemi işçi canı olmasın diyedir davamız. Türkiye’nin dört bir yanında insanlar adalet istiyorlar. Türkiye’nin en derin krizi, adaletsizlik krizi. O yüzden Hendek’teki yedi işçinin canının hesabı sorulmalı. Sorulması için uğraşıyor bu insanlar” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020’de büyük bir patlama meydana gelmişti. Patlamada fabrika çalışanı yedi kişi ölmüş, 127 kişi yaralanmıştı. Patlama elli kilometre çapında bir alanda duyulmuş, şehirde birçok evin camları kırılmıştı. Açılan soruşturmada aralarında fabrika sahibinde olduğu beş kişi tutuklanmıştı. Tutuklulardan bir kişi daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Patlamanın ardından fabrika alanında bulunan diğer patlayıcılar toplanarak Adapazarı’na bağı Taş kısığı mevkisine kontrollü imha amacıyla getirildiği sırada bir patlama daha gerçekleşmiş burada da 3 asker ölmüş, 8 jandarma ve bir kamyon şoförü yaralanmıştı.

GazeteDuvar