Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 17-02-2021 21:27   Güncelleme : 17-02-2021 21:32

Adil Öksüz'ü saklayanların davasında son dakika gelişmesi!

Adil Öksüz'ü saklayanların davasında son dakika gelişmesi!

Akıncı Hava Üssü'nde 15 Temmuz darbe girişimini yöneten FETÖ'nün TSK imamı Adil Öksüz'ü saklayanlara açılan davada, yeni bir gelişme yaşandı. FETÖ'nün mahrem imamı olan sanıklardan bazılarının, eski Füze Üs Komutanı emekli tuğgeneral Hasan Basri Meşe'nin bilgisayarını da ele geçirdikleri ortaya çıktı. Mahkemede müşteki sıfatıyla dinlenen emekli tuğgeneral Meşe, "Şahsi dizüstü bilgisayarım bozulmuştu. Tamir etmesi için Durmuş Ali Saymaz'a vermiştim. Onun bilgisayarı başkasına verdiğini bilmiyordum" dedi.

Darbe girişimi sırasında Akıncı Hava Üssü'nde yakalanan, Sakarya Üniversitesi ihraç edilen eski öğretim üyesi Adil Öksüz, Ankara'da serbest bırakıldıktan sonra kaçmış, darbenin başındaki sivil FETÖ imamı olduğu anlaşılınca bir daha bulunamamıştı. Adil Öksüz'ün kayınbiraderi Ali Sami Yıldırım ile Zafer Çay, Alper Karabulut, Rüştü Karakaya ve Cihat Yıldız, Sakarya ve İstanbul'da Öksüz'ü sakladıkları, kaçmasına yardım ettikleri suçlamasıyla tutuklanmıştı. FETÖ'nün mahrem imamları oldukları da ortaya çıkan bu sanıkların davasında ilginç bir gelişme yaşandı. İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, sanıklardan Rüştü Karakaya'nın, eski 15. Füze Üs Komutanı emekli Tuğgeneral Hasan Basri Meşe'nin, kurmay albay olarak görev yaptığı dönemde özel bilgisayarını ele geçirip, askeri bilgileri örgüte aktardığı öne sürüldü.

Olaya ilişkin tanık olarak dinlenen Sinan K., tuğgeneral Meşe'nin şahsi bilgisayarına ait harddiskin, imajını (birebir kopyası) alması için, kendine verildiğini söyledi. Sinan K., harddiski veren kişinin de Rüştü Karakaya değil, Alper Karabulut olduğunu belirtti.

MAHKEME O GENERALE SORDU

Mahkeme heyeti, emekli general Meşe'nin ifadesini de müşteki sıfatıyla aldı.

Mahkeme başkanı, general Meşe'ye özel bilgisayarında, görev yaptığı Füze Üs Komutanlığına ilişkin bilgi ve belgelerin olup olmadığını ve bilgisayarını FETÖ'cülerin nasıl ele geçirdiğini sordu.

Olayın, İstanbul'da bulunan Füze Üs Komutanlığında kurmay albay rütbesiyle görev yaptığı dönemde meydana geldiğini anlatan Meşe, "Şahsi dizüstü bilgisayarım bozulmuştu. Tamir etmesi için Durmuş Ali Saymaz'a vermiştim. Onun bilgisayarı başkasına verdiğini bilmiyordum" dedi.
Meşe, bilgisayarında özel fotoğraflarının olduğunu, askeri belgelerin olmadığını belirtti.

Mahkeme başkanı, "Bilgisayarınızın FETÖ'nün eline geçtiğinden haberiniz yok muydu" diye sordu.

Meşe de FETÖ soruşturmaları sırasında ortaya çıkınca bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Mahkeme başkanı, olaya ilişkin üç ayrı dava olduğunu belirterek, bu davaya müdahil olmak isteyip istemediğini sordu.
Albay Meşe de diğer davaları takip ettiğini, ancak bu davadaki sanıkları tanımadığını ve müdahil olmak istemediğini bildirdi.

İSTANBUL ÜZERİNDEN KAÇIRDILAR

Tanıkların dinlenmesinin ardından sanık Zafer Çay'a ek savunma yapması için söz hakkı verildi. Zafer Çay, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi FETÖ'nün silahlı terör örgütü olduğunu gösteren hiçbir mahkeme kararı olmadığını öne sürdü.

Davada, Adil Öksüz'ün kayınbiraderi Ali Sami Yıldırım ile Zafer Çay, Alper Karabulut, Rüştü Karakaya tutuklu, Cihat Yıldız ise firari sanık olarak yargılanıyor. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapisleri isteniyor.

Savcılığın iddianamesinde adım adım kaçışı anlatılan Adil Öksüz'ün en son Esenler'de, Edirne istikametine giderken görüldüğü belirtiliyor.

KAYNAK: SABAH

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA