Advert
SPOR
Giriş Tarihi : 21-11-2020 22:30   Güncelleme : 21-11-2020 23:19

Abisi pistte kaza geçiren Balboa, Kenan Sofuoğlu'na yüklendi

Abisi pistte kaza geçiren Balboa, Kenan Sofuoğlu'na yüklendi

Onyedi Ajansı'na konuşan Aylin Balboa, abisinin 2008 yılında pistte geçirdiği kaza sonrasında verdikleri hukuk mücadelesini ve yaşadıkları olumsuzlukları anlattı. Program, "12 Yıllık Hukuk İşkencesi; Şampiyonun Hukuk Mücadelesi" gibi başlıklarla duyuruldu. 

KENAN SOFUOĞLU İÇİN İDDİALAR

Aylin Balboa, abisi adına verdiği hukuk mücadelesi hakkında Babıali TV’de konuştu. Balboa, Sakarya-Akyazılı eski motosiklet şampiyonu, Ak Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu'na yüklendi.

Babıali TV o röportajı "Şampiyonun Hukuk Mücadelesi" "Aylin Balboa bitkisel hayattaki abisi için verdikleri hukuk mücadelesini anlattı" "Üç ayda bir abim için engelli raporu almak zorunda kalıyorum" "Kenan Sofuoğlu birleşik davaya yanaşmadı. 'takdiri ilâhi' dedi... " cümleleri ile duyurdu. 

Yaşadıklarını bir kez daha aktaran Aylin Balboa şunları dile getirdi:

"ADALETİN SAĞLANMASINA İHTİYACIMIZ VAR"

"Tekrar anlatacağım çünkü ailemle benim bu davanın bitmesine, abim için adaletin sağlanmasına artık nefes gibi, su gibi ihtiyacımız var. İstek değil bu artık tam olarak ihtiyaç. 

Abim Aydın Erkan, 23.08.2008 tarihinde İzmit Körfez Pisti’nde yapılan Süperstock 1000cc yarışlarının sıralama turlarında kaza yapıp beyin kanaması geçirdi.

"GÖSTERMELİK BİR KAÇ KAMYON KUM DÖKTÜLER"

Bu kazadan üç ay evvel aynı yerde Sinan Sofuoğlu kaza geçirip ölmüştü. Sinan’ın kazasının ardından pistin onarımı için kaynak sağlanmıştı. Ancak göstermelik birkaç kamyon kum dökmekten başka hiçbir şey yapmadılar. O dönemin yarışçılarına filan sorun kimse itiraz edemez buna.

"PİST YENİDEN AÇILDIĞI GÜN KAZA YAPTI"

Pisti yeniden açtılar ve ilk açıldığı gün abim kaza yaptı. Düştüğü yer taş toprak, yuvarlanırken şangır şungur sesler geliyor. Orada kum havuzları ve lastik bariyerler olması gerekiyor ama yok.

Videonun sonunda konuşan Refik Abi söylüyor işte, “Bağırma, konuşma, sesini çıkarma ceza keseriz.” Bu videoyu kaç kere izledim bilmiyorum. Bunun ne demek olduğunu siz kaç kere izlerseniz izleyin bilemezsiniz.

"DÜŞTÜĞÜ YERDE TAŞLAR VARDI"

Abimin o kazada kaskı kırıldı. Kaskını kıracak taşlar vardı düştüğü yerde. Uzun süre komada kaldı, yıllardır da bitkisel hayatta işte. Bilinci kapalı ama nadiren de olsa beni anladığını düşünüyorum ben, kardeşimle benim aramda bir şey.

"DAVA AÇMAMA ENGEL OLMAYA ÇALIŞTILAR"

Dava açmaya kalktığımda tüm camia engel olmaya çalıştı bana, “Bir yere varamazsın, konuyu kapatırlar çok güçlüler,” dediler hep. Kenan Sofuoğlu’yla da konuştuk evet, “Dava açma,” demedi bana yanlış olmasın, “Biz Sinan için dava açmayacağız,” dedi.

"TAKDİR-İ İLAHİ" DEDİ"

“Takdir-i ilahi,” dedi. Kendisine dava açtırmayan sebep neydi bilmiyorum. Yok aslında biliyorum da söylemeyeyim şimdi. Milletvekili adam sonuçta.

Bizim davamızın ilk kararı; sayısız duruşma, sayısız sağlık raporu ve beş bilirkişi raporu sonrası, “Kazada %70 pist kusuru vardır,” yönünde çıktı. Beşinci hakim verdi bu kararı, süreçte beş hakim değişti yani. Karar vermekten kaçındılar hep.

Çoğu zaman saçma sapan gerekçelerle duruşmalar ertelendi. Gerçekten de sonuncu hakim biraz insaflıydı da 7. yargılama yılının sonunda “Bu iş daha fazla uzatılmamalı,” diyerek verdi kararı. Durum nal gibi ortadaydı zaten.

“Acılı bir mutluluk,” demiştim o zaman, o karar böyle hissettirmişti bana, bitti sanmıştım. Ama bitmedi. İstinafa gittiler. İki-üç yıldır da orada hırpalanıyor dava.

"ABİMİ KUSURLU GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Şimdi yeniden bilirkişi raporu alıp kusurlu olanı abim gibi göstermeye çalışıyorlar. Koskoca Türkiye Motorsiklet Federasyonu, yeterli tedbirleri almadan açtıkları pistte kaza yapıp bitkisel hayata giren sporcusuna bu muameleyi reva görüyor.

"İTİRAF"

Ne yaptıklarını ve ne yapmadıklarını kendileri de çok iyi biliyorlar. Abimin kazasından sonra federasyon başkanı değişti. Göreve geldiğinde, “Körfez Pisti yarışlar için uygun değil, biz düzelteceğiz,” filan dediği bir gazete demeci var. İtiraf gibi bir şey bu zaten.

Peş peşe iki yarışta bir kişi ölmüş bir kişi bitkisel hayata girmiş, neymiş, pist yarışlar için uygun değilmiş. Yapma yauv? Biz de onu diyoruz zaten.

"TÜM BEDELİ ABİME ÖDETEMEZSİNİZ"

Hasılı bu dava artık bitmek zorunda, tüm bedeli abime ödetemezsiniz, siz de bir bedel ödeyeceksiniz. Bize bu işkenceyi yapmayı sürdüremezsiniz. 12 yıldır o günün gelmesini bekliyoruz. Bizi artık daha fazla bekletemezsiniz. Hakkınız yok ya yeter artık."

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA