Advert
TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 31-10-2019 10:05

3 gün hücre cezası verildi

 3 gün hücre cezası verildi

Kandıra Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP milletvekilleri Çağlar Demirel ve Selma Irmak ile tutuklu Hacire Tanırğan’a havalandırma saatlerinde adaba uygun giyinmedikleri ve kameraları kapattıkları gerekçesiyle 3 gün hücre cezası verildi. 

İddiaya göre, Kocaeli Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirel, Irmak ve Tanırğan’ın havalandırmaya çıktıkları kıyafetten rahatsız olan kadın gardiyanlar, odayı ve havalandırmayı gören kameraların erkek gardiyanlar tarafından izlendiğini belirterek “Havalandırmaya çıkarken kıyafetlerinize dikkat edin” uyarısında bulundu.  İtirazın kabul edilmesinin ardından dün Kocaeli Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda duruşma yapıldı.

Duruşmada savunma yapan Demirel, sağlık sorunları nedeniyle güneş ışığını direk görmek için rahat kıyafetlerle havalandırmaya çıktıklarını kaydederek “Ancak kadın gardiyanlar bize ‘Siz bu kıyafetlerle mi havalandırmaya çıkıyorsunuz? Kamera görüntülerini erkek personeller de izliyor’ dedi. Cezaevi yönetimiyle görüşmek istedik ancak olumlu dönüş alamadık. Biz de kameraların üzerine kâğıt yapıştırdık. Amacımız kamu malına zarar vermek değildi, özel alan mahremiyetimizi sağlamaktı. Cezanın iptalini istiyorum” dedi. Irmak ise “Kameralar zarar görmedi. Verilen 3 günlük hücre cezasının iptalini talep ediyorum” diye konuştu. Hâkim, cezaevi kamera kayıtlarının ve cezaevindeki personelin nöbet çizelgesinin incelenmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Öte yandan cezaevinden konuyla ilgili yapılan açıklamada hükümlü ve tutukluların kameraların özel alanlarını ihlal ettiği söyleminin iddia olduğu ileri sürüldü.

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA