Advert
TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 30-01-2020 12:05   Güncelleme : 30-01-2020 12:09

25 milyonluk vurgunda 2 kişi daha yakalandı

25 milyonluk vurgunda 2 kişi daha yakalandı

Çok sayıda vatandaşı dolandıran çetenin 2 üyesi daha düzenlenen operasyonla yakalandı.

Sakarya'nın komşu illeri olan Kocaeli ve Bursa'da birçok vatandaşın polise gelerek, aracını sattığı galeri tarafından dolandırdıklarını beyan etmeleri üzerine, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı İl Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Ekipleri çalışma başlattı. Yapılan çalışmalar sonucu, bazı şahısların vatandaşlarımızı dolandırmak amacıyla oto galeri açtıkları, almış oldukları araçların sahiplerine bir miktar nakit verip kalanı için senet düzenledikleri, ancak aracın devrini almayıp yerine vekâlet aldıkları, senetlerin ödeme günü yaklaştığında ise işyerlerini boşaltıp kaçtıkları ve bu yöntemle gelir elde ettikleri tespit edildi.

43 AYRI DOLANDIRILDIK OLAYI

2018 ve 2019 yılları arasında Kocaeli ve Bursa’da meydana gelen 43 ayrı nitelikli dolandırıcılık olayının failleri olarak tespit edilen şahısların yakalanması amacıyla 24 Aralık 2019 günü Kocaeli, Bursa, Ankara, Antalya, Kırıkkale ve Aksaray illerinde düzenlenen operasyonlarda R.Y., A.T., E.D., B.Y., A.A., A.Y., T.D., Ş.D. ve Ş.A. isimli 9 şüpheli yakalandı. Ayrıca olayla ilgili bir şüphelinin daha önce benzer bir suçtan yakalanıp  tutuklandığı  öğrenildi.

VATANDAŞLARIN MAĞDUR OLMALARI ENGELLENDİ

Gözaltına alınan şüphelilerin ev ve işyerinde yapılan aramalarda, çok sayıda sim kart, senet, araç satış sözleşmesi, kira sözleşmesi, kartvizit, şirket kaşesi, 9 adet cep telefonu, 2 adet bilgisayar ve müştekilere ait çok sayıda vekâletname ele geçirildi. Ayrıca yürütülen planlı operasyon süresince şüpheliler tarafından satışı yapılmak istenen 24 araca satış yapılamaması için satılamaz şerhi konularak vatandaşların mağdur olmaları engellendi.   

10 ŞÜPHELİ TUTUKLANMIŞTI

Şüpheli şahıslar hakkında yapılan araştırmalarda aynı tür olayları daha önce de farklı tarihlerde ve illerde de gerçekleştirdikleri tespit edilirken, şüphelilerin Kocaeli, Bursa, Ankara, Antalya, Konya Yalova, Mardin, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Bursa illerinde 400’ün üzerinde aracın satışını yapmak için vekâlet aldıkları belirlendi. Olayla ilgili yakalanarak adli mercilere sevk edilen 10 şüpheli tutuklandı.

2 KİŞİ DAHA YAKALANDI

Kocaeli İl Asayiş Şube Müdürlüğü olayın devamında yapmış oldukları incelemelerde, çete ile irtibatlı olan ve aynı sistemi kullanarak 7 kişiyi yaklaşık 350 bin lira dolandırdıkları belirlenen 2 şüpheliyi daha belirledi. Şahısları yakalamak amacıyla Denizli ilinde operasyon düzenlenerek İ.K ve Y.K isimli şahıslar gözaltına alındı.  Asayiş Şube Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan şüpheliler sabah saatlerinde Kocaeli Adliyesine sevk edildi.

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA