Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 23-07-2020 13:28

14 ton ıhlamur üretimi planlanıyor

14 ton ıhlamur üretimi planlanıyor
Kış Aylarının Vazgeçilmez İçeceği Şifa Kaynağı Ihlamur için 14 ton ıhlamur üretimi planlanıyor. 
 
Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü dahilinde bugüne kadar toplamda 1965 ha. alanda Ihlamur faydalanma planı yapıldı. Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nde 2020 yılında üretime konu edilecek, toplam 695 ha. alanda, 14 ton ıhlamur üretimi programı planlandı
 
 2020 üretim yılı kapsamında; Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, Adapazarı, Geyve, Gölcük ve Hendek Orman İşletme Müdürlükleri’nde yapılması planlanan ıhlamur üretimi öncesinde, köylülerle ıhlamur toplama teknikleri hakkında toplantı ve bilgilendirmeler yapıldı.
 Ülkemizde ve bölgemizde Haziran-Temmuz  aylarında toplanan, Ihlamur yaprağı ve çiçeği kurutulup, kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan, ıhlamur çayı olarak tüketiliyor. Ihlamur yaprağı ve çiçeğine üretim talebi artarken, orman köyleri için bir geçim ve gelir kaynağı haline geldi..
 
Ağaca Zarar Vermeden Toplanmalı
 
   Ihlamur toplamak çok zor, zahmetli ve tehlikeli bir iş olup, iş sağlığı ve güvenliğine dikkat edilmesi son derece önemli
 
Ihlamur toplarken çiçeklerle beraber, çiçek sapında bulunan uzun ve ince yapraklarıyla birlikte toplanmalı, toplarken genellikle bahçe makası kullanılmalı.. Ağaca zarar vermeden toplanmalı, bir sonraki hasat döneminde de ıhlamur ağacının verimli bir şekilde çiçek açması sağlanmalı..
 
Kış aylarında, hastalıklara karşı şifa kaynağı olarak fazlasıyla kullanılan ıhlamur, vücudun, stresli olduğu zamanlarda, sakinleşmesine ve direncinin artmasına da yardımcı oluyor. Bu nedenle  sıklıkla tercih edilen bir çay türü olması, bitkisel ürünlerin değerini arttırıyor.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA