TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 28-12-2021 11:57   Güncelleme : 28-12-2021 12:00

11 fabrikada grev kararı alındı

11 fabrikada grev kararı alındı

Türk Metal Sendikası ile işveren sendikası MESS arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev karar alındı.  Kocaeli’de 11 fabrikaya grev kararı asıldı. 

Türk Metal Sendikası ile işveren sendikası MESS arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. Türkiye genelinde 130 bin işçiyi ilgilendiren, Kocaeli'de de binlerce işçinin merakla beklediği görüşmelerde anlaşma sağlanamadı.  

Görüşmelerde MESS tarafından yüzde 12’lik bir zam teklifi yapılmıştı. Türk Metal Sendikasının yaklaşık yüzde 30 zam istediği görüşmelerde gelen yüzde 12’lik teklifin ardında Türk Metal masadan kalkmıştı. Son görüşmede ise MESS, yüzde 12’lik zam teklifini yüzde 17’ye yükseltti. Ancak Türk Metal bu teklifi de kabul etmedi.

Yaşanan bu durum üzerine Türk Metal Sendikası grev karar aldı. Kocaeli’de de 11 fabrikada grev kararı asıldı. Taraflar arasında anlaşma sağlanmazsa grev kararı uygulanmaya başlanacak.

GREV KARARI ALİNAN FABRİKALAR

Ark Press, Çelik Halat, Federal Mogul Arslanbey Fabrikası, Federal Mogul İzmit Fabrikası, Kalibre Boru, Magna Gölcük Fabrikası, Magna Jis Tesisleri, Magna Suadiye, Meiser Izgara, Snop Metal, Scattolini Otomotiv.

Kocaeli Koz