Advert
TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 10-09-2020 12:21

1 haftada 4 hekim koronavirüse yakalandı

1 haftada 4 hekim koronavirüse yakalandı

Kocaeli’de koronavirüs tablosu ağırlaşıyor. Kocaeli’de yoğun bakım üniteleri dolarken sadece 1 haftada 4 hekimin koronavirüse yakalanması ise endişeyi artıyor.

Geçtiğimiz günlerde kongresini gerçekleştiren ve yeni başkanını seçen Kocaeli Tabip Odası çalışmalarına başladığını duyurdu. Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman gazetemize yaptığı açıklamalarında Valilik’le görüştüklerini ve Valilik’le beraber koordineli bir şekilde bu süreçte çalışacaklarını dile getirdi. Ardaman, göreve gelmesiyle birlikte çalışmalara başladıklarını söyleyerek; “COVİD başlı başına ilk programımız olacak. Yönetimimle birlikte göreve gelince ilk işimiz Sayın Vali’mizi ziyaret etmek oldu. Pandemi sürecinde birlikte koordineli bir çalışma yürütmek istiyoruz. Onun dışında çevre sorunlarına dikkat çekmek isteyeceğiz. Çünkü ülkemizde çevre sorunlarını da başlı başına bir problem olarak görüyoruz. Son zamanlarda artmış olan sağlıkta şiddet konusuna da dikkat çekerek bu konuda da çalışmalar yapmak istiyoruz. Aynı zamanda sağlık çalışanlarının özgün haklarını öngören çalışmalarımız da olacak.” dedi

 “GEÇTİĞİMİZ HAFTA 4 HEKİMİMİZ COVİDE YAKALANDI”

Ömer Ardaman, pandemi sürecinde 2. dalgayla birlikte artan vakalar hakkında da açıklamalarda bulundu. 2. dalgayla birlikte sürecin en başına döndüğümüzü söyleyen Ardaman; “Pandemi sürecinde 2. dalgayla birlikte Mart ve Nisan başındaki döneme geri dönmüş bulunmaktayız. Özellikle sonbahar döneminde vakaların daha da artacağını düşünüyorum. Grip salgını da başlayacak çünkü. Bakın şu an da yoğun bakım üniteleri dolu vaziyette. Onun dışında hastanede, servislerde tedavi gören de hastalarımız bulunuyor. Açıkçası hastaneler tekrardan doldu. Tedavi gören hasta sayımızda büyük bir artış var. Kronik hastalığı bulunmayan ve evlerinde karantina süreciyle birlikte hastalığı atlatabilecek olanları taburcu ediyor ve evlerine gönderiyoruz. Kocaeli’de çoğu yoğun bakım dolmuş vaziyette. Sağlık çalışanlarımızda da çok sayıda hastamız var. Hastanelerde yatanlar da var. Bildiğim kadarıyla yoğun bakımda sağlık çalışanlarından şimdilik bir kişi tedavi görüyor. Geçtiğimiz hafta 4 hekimimiz COVİD’e yakalandı. Türkiye genelinde COVİD’e yakalananlar sağlık çalışanlarında yüzde 10’a tekabül ediyor. Kocaeli’de bu oran daha düşük.” ifadelerini kullandı.

“SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARININ UYGULANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Ülkemizde, son zamanlarda vakaların hızla artışı sebebiyle tekrardan yasakların ve kısıtlamaların uygulanacağını öngördüğünü söyleyen Ardaman; “Bu süreçte de devlet tedbirlerini arttıracaktır. Devletin alacağı tedbirler doğrultusunda sonbahar mevsiminde, Mart ve Nisan ayındaki yaşananlara geri döneceğiz gibi duruyor. Tekrardan sokağa çıkma yasaklarının, yaş kısıtlamalarının ve türlü kısıtlamaların uygulanacağını düşünüyoruz. Salgın gerçekten yoğun bir biçimde devam ediyor. Tekrardan ek tedbirlerin alınması gerekiyor.” ifadelerine değindi.

“RİSK GRUBU KESİNLİKLE AŞILARINI YAPTIRMALI”

Sonbaharın gelmesiyle ve grip salgınlarının baş göstermesi nedeniyle risk grubunda bulunan herkesin grip ve zatürre aşılarını yaptırması gerektiğini söyleyen Ardaman; “Bu yıl aşıları ilk önce risk grubu vurulmalıdır. Risk gruplarının aşısını yaptırması COVİD salgınına yakalanmasını azaltıyor. Diğer sağlıklı insanların yaptırmasının pek bir anlamı yok şuan da. Öncelik risk grubu olmalıdır. Risk grubunun aşılarını yaptırmalarını öneriyorum. Normalde kronik hastalığı olan insanlar normal zamanlarda da bu aşılarını yaptırıyorlardı. O yüzden bu aşılar onlara zarar vermeyecektir. Risk grubu kesinlikle aşılarını yaptırmalı.” dedi.

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA